Razitko

Úspěch společnosti je zpečetěn

Vedení vlastního podnikání je celým katalogem zatěžujících činností spojených s jeho vytvořením a ještě větší počet měsíčních zúčtovacích dokladů. V záplavě nemilovaných povinností se poněkud ztrácí prozaičtější, ale ve skutečnosti také důležité věci. Jednou z nich je otázka vytvoření firemního razítka.

Měla by společnost mít razítko?

V textech poradců k vytvoření vlastního podnikání můžete někdy narazit na tvrzení o tom, že výroba razítka pro firmy je jednou z povinností, které musí být splněny již na samém začátku fungování. Pohled na platné zákony však dokazuje něco zcela opačného.

Žádný zákon platný v Česku neukládá podnikatelům povinnost mít vlastní razítko. Můžete udělat pouze takový závěr, že je to velmi žádoucí, jelikož formuláře uložené nařízeními, například ohledně pokud jde o daňové formuláře, obsahují místo pro firemní razítko, což může na tuto povinnost nepřímo poukazovat.

Předpisy jsou jedna věc, ale praxe ukazuje něco zcela jiného. Drtivá většina kanceláří přijímající jakékoli dokumenty od podnikatelského subjektu vyžaduje použití razítka. Neexistuje k tomu žádný právní důvod, nicméně je dobré mít silný pud sebezáchovy  -protože na náladě úředníků může záviset úspěch firemních záležitostí – není nutné v žádném případě dokázat, že úřad nemá pravdu.

Pro výrobu razítka pro firmu hovoří i jednoduché pohodlí. Jeho nedostatek vede k tomu, že je třeba ručně psát údaje o společnosti na každém formuláři a prohlášení, které budeme podávat. Ale náklady na jeho výrobu jsou malé a jednorázové.

Co by mělo být na razítku?

A zde přistupujeme k jinému tématu, a to k výčtu informací, které by se na razítku měly vyskytovat. První je samozřejmě název společnosti. Určitě v doprovodu značkového loga, samozřejmě, pokud ho společnost má. Kromě toho může být samotné logo, pokud obsahuje název společnosti.

Dále budou přesné adresní údaje sídla společnosti. K tomu se jistě hodí registrační údaje, tedy statistické číslo IČO a DIČ, tedy daňové identifikační číslo potřebné pro vystavování faktur společnosti. Také by bylo dobré uvést kontaktní číslo společnosti, stejně jako e-mailovou adresu a adresu webových stránek společnosti. Hodně, že? Jak se to ale vleze na jedno razítko?

Dobrý vzhled razítka

Razítka lze v současné době vyrobit téměř v každém obchodě s kancelářskými potřebami. Dostupnost tohoto typu služeb je tedy velmi široká, nicméně navrhnout dobře vypadajícího razítka nedokáže každý. Proto stojí za to obrátit se na společnost, jejíž hlavní činností je právě výroba razítek.

Argumentů je na to příliš. Za zmínku stojí ty nejdůležitější. Za prvé, tato společnost má určitě pracuje profesionálního grafika, který bude schopný nepřeberné množství vizuálních informací a umístit na gumičce razítka tak, aby bylo čitelné, ale zároveň obsahovalo určité množství grafické estetiky a příjemného vzhledu.

Za druhé, sortiment takové firmy bude velmi široký, takže si každý může vybrat typ, barvu a styl razítka, který je vybrán podle vlastních očekávání. Za třetí, konečně výběr profesionální společnosti dává jistotu, že kvalita razítka bude velmi vysoká, takže bude sloužit po dlouhou dobu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *