tisk vizitek

Historie vizitek

Úžasnou kariéru, kterou vizitky v dnešní době dělají, lze přirovnat například k rozmachu mobilních telefonů. Je těžké se dnes obejít bez jednoho a bez druhého.

Historie vizitek – od začátku

Historie vizitek sahá až do středověku, do 15. století, kdy byly v Číně kaligrafovány na hedvábí nebo na rýžovém papíře. Později tamní úředníci byli povinni využívat papírové karty z ručně vyráběného papíru, které obsahovaly jejich údaje. Historie vizitek v Evropě pochází z nápadu, který přinesl s největší pravděpodobností námořní cestovatel Marco Polo a vizitky se stávají stále populárnějšími ve Francii a Itálii.

Historie vizitek v aristokratických kruzích

Původně byly používány v aristokratických kruzích jako návštěvní karty. Byly použity k tomu, aby ohlásily návštěvu zasláním kurýra, který doručil vizitku příchozího hosta. Také po příjezdu do pohostinství byla dáma povinna předat svou vizitku do rukou místní paní. Návštěvní karty byly vyrobeny na bílém papíru a obsahovaly jméno a příjmení napsané ručně majitelem vizitky, často ji zdobil obrázek zakoupený u umělce nebo jiná forma grafiky, například ilustrace vzhledu majetku, portrét, iniciály, humorná scéna atd.

Historie tisku vizitek začala na území Německa koncem 18. století. Vizitky mohly být vytvořeny různými technikami, například: offset, chromolitografie, dřevoryt, litografie, a dokonce i fotografie, která tehdy byla čerstvým vynálezem, tvorba vizitky s fotografií byla spojena s velkou cenou. Historii fotografických vizitek budovalve Francii André-Adolf-Eugen Disdery.

Nejnovější historie vizitek 

Využití obchodních funkcí vycházelo z předání protistraně, klientovi vizitky s kontaktními údaji, mapami polohy. Reklamní vizitky-začaly být používány koncem 19. století v USA, a tehdy marketingový aspekt používání vizitky získal na významu. Jak se ukázalo, obchodní funkce jsou v dnešní době hlavním využitím těchto karet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *